
Technologia Inwertera Poprawia Ogólną Wydajność
Pompy ciepła bez inwertera są znacznie mniej wydajne, ponieważ nie mogą kontrolować swojej produkcji energii, ale to nie jedyny sposób, w jaki przyczyniają się do nieefektywności. Ponadto obciążają system znacznie bardziej niż to konieczne.
Weźmy na przykład krótkie cykle. Jest to problem, gdy pompa ciepła włącza się i wyłącza zbyt często. Uruchamianie prądu przemiennego z martwego punktu wymaga znacznie więcej energii niż ciągła praca systemu oraz powoduje dodatkowe zużycie systemu.
Innymi słowy, im mniej pompa ciepła potrzebuje do uruchomienia, tym lepiej. Zmienne prędkości falownika mogą pomóc w bardziej równomiernym i wydajnym działaniu systemu, zmniejszając w ten sposób liczbę cykli.
Podczas prowadzenia badań może pojawić się pytanie, czy zainstalować pompę ciepła z napędem inwerterowym lub o stałej mocy. W zależności od producenta, którego szukasz, firmy będą miały preferencje w taki czy inny sposób – zwykle pod wpływem asortymentu oferowanych produktów.
W Ecooze365 oferujemy zarówno pompy ciepła o stałej wydajności, jak i pompy ciepła inwerterowe. Mamy ponad dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu, instalacji i konserwacji obu typów systemów pomp ciepła i widzieliśmy na własne oczy, jak radzą sobie zarówno pompy ciepła inwerterowe, jak i pompy ciepła o stałej mocy.
Ta wiedza i doświadczenie bez wątpienia potwierdziły, że inwerterowa pompa ciepła oferuje znaczące korzyści w zakresie:
- Ogólny komfort
- Większa żywotność pompy
- Mniejsze wymagania przestrzenne
- Wyższa roczna ogólna efektywność roczna
- Mniej problematyczne podłczenia do sieci energetycznej
Jaka jest różnica między dwoma typami pompi ciepła?
Pompa ciepła o stałej wydajności działa poprzez ciągłe włączanie lub wyłączanie. Po włączeniu pompa ciepła o stałej wydajności pracuje ze 100% wydajnością, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ogrzewanie nieruchomości. Będzie to kontynuowało, dopóki zapotrzebowanie na ciepło nie zostanie spełnione, a następnie będzie cyklicznie włączać i wyłączać ogrzewanie dużego bufora w równoważeniu, aby utrzymać żądaną temperaturę.
Jednak inwerterowa pompa ciepła wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości, która moduluje swoją moc, zwiększając lub zmniejszając prędkość, aby dokładnie odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło w budynku w miarę zmian temperatury powietrza na zewnątrz.
Gdy zapotrzebowanie jest niskie, pompa ciepła zmniejszy swoją wydajność, ograniczając zużycie energii elektrycznej i wysiłek włożony na elementy pompy ciepła, ograniczając cykle rozruchowe.
Znaczenie Prawidłowego Doboru Pompy Ciepła
W porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi opalanymi paliwami kopalnymi, zarówno pompy ciepła o stałej mocy, jak i pompy ciepła inwerterowe oferują znacznie wyższy poziom efektywności energetycznej. Dobrze zaprojektowany system pompy ciepła zapewni współczynnik wydajności (CoP) między 3 a 5 (w zależności od ASHP lub GSHP). Za każdy 1kW energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania pompy ciepła zwróci ona 3-5 kW energii cieplnej. Natomiast kocioł na gaz ziemny zapewni średnią sprawność około 90 – 95%. Pompa ciepła zapewni około 300% + większą wydajność niż spalanie paliw kopalnych w celu uzyskania ciepła.
Aby uzyskać maksymalną wydajność pompy ciepła, właścicielom domów zaleca się pozostawienie działającej pompy ciepła w tle. Pozostawienie włączonej pompy ciepła utrzyma stałą temperaturę w nieruchomości, zmniejszając „szczytowe” zapotrzebowanie na ogrzewanie, co najbardziej odpowiada jednostkom inwerterowym.
Inwerterowa pompa ciepła będzie stale modulować swoją moc w tle, aby zapewnić stałą temperaturę. Reaguje na zmiany zapotrzebowania na ciepło, aby upewnić się, że wahania temperatury są ograniczone do minimum. Podczas gdy pompa ciepła o stałej wydajności będzie stale przełączać się między maksymalną wydajnością a zerem, znajdując odpowiednią równowagę, aby zapewnić częstsze dostarczanie wymaganej temperatury.