
Energia czynna - co warto o niej wiedzieć
W firmie płacimy za energię czynną, czyli taką, która zamienia się na pracę, np. ciepło, ruch, światło. Na wysokość rachunku związanego ze zużyciem energii czynnej mają wpływ następujące czynniki:
- wybór odpowiedniego dystrybutora
- wybór właściwej taryfy i jej dopasowanie do trybu życia
- zużycie energii przez urządzenia elektryczne, ich sprawność i efektywność energetyczna
- w przypadku firm wpływ ma również tzw. moc umowna, podawana w trakcie podpisywania umowy na energię.
W jaki sposób można oszczędzać energię czynną?
Należy zastanowić się, jakie urządzenia w naszej firmie zużywają najwięcej energii elektrycznej? Na pewno za większą część zużycia dziennego będą odpowiedzialne: oświetlenie, urządzenia RTV oraz sprzęt AGD.
W związku z tym, aby ograniczać zużycie energii, musimy pamiętać, aby w pomieszczeniach, w których długo nikt nie przebywa, zawsze były wyłączone światła. Rozwiązaniem może być zainstalowanie czujek ruchu, warto pomyśleć również o świetlówkach, czyli tak zwanych żarówkach energooszczędnych.
Na przykład klimatyzacja może stanowić nawet 30% naszego całkowitego dziennego zużycia energii elektrycznej. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, żeby ułatwiać proces chłodzenia pomieszczeń, nie ograniczając przepływu powietrza w otoczeniu klimatyzatora i ustawić go w odpowiednim miejscu, najlepiej jak najbliżej okna i jak najdalej od urządzeń generujących ciepło tj. kuchenka, czy czajnik.
W okresie zimowym mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Często zdarza się, że niedomagania standardowej instalacji grzewczej uzupełniane są poprzez dogrzewanie pomieszczeń różnego rodzaju elektrycznymi urządzeniami grzewczymi, co znaczącą wpływa na wysokość rachunków za prąd. Działaniami zapobiegającymi takiemu stanowi rzeczy są: konserwacja grzejników, pomp oraz pieców grzewczych, uzupełnienie wody w instalacjach konwencjonalnych, uszczelnienie powierzchni, poprzez które do pomieszczeń firmy dostaje się zimno. Warto o tym pomyśleć, aby uzyskać spore oszczędności.
Urządzenia elektroniczne pracujące w trybie stand-by (na przykład wyłączenie telewizora pilotem) nadal pobierają energię elektryczną z sieci. Większość urządzeń możemy wyłączyć na noc również z gniazdka lub poprzez 1 przycisk na listwie elektrycznej, co może przynieść oszczędność rzędu 100 zł w skali roku.
Moc umowna
Jeśli firma regularnie przekracza ilość mocy zamówionej, określonej w umowie z dystrybutorem energii, to również płaci karę. Rozwiązaniem jest tutaj taki dobór mocy zmówionej, który będzie optymalny dla danego zakładu.
Możliwe jest również kontrolowanie mocy zamówionej za pomocą tzw. „strażnika mocy”, który sygnalizuje za każdym razem, kiedy moc jest przekroczona. Dzięki temu urządzeniu możemy zoptymalizować wartość mocy umownej poprzez bieżące zarządzanie procesem produkcji.